Najpiękniejsze suknie projektu Oscara de la Renty

W poniedziałek, w wieku 82 lat, w swoim domu w Kent, w stanie Connecticut, zmarł jeden z najbardziej znanych projektantów mody, Oscar de la Renta. Urodzony w 1932 roku w Santo Domingo na Dominikanie, Oscar od 10 lat zmagał się z chorobą nowotworową.

W wieku 20 lat, marząc o karierze projektanta, przeniósł się do Madrytu, gdzie studiował na Akademii Sztuk Pięknych. Swoją przygodę ze światem mody rozpoczynał pod okiem Cristobala Balenciagi oraz znanego projektanta kostiumów filmowych Antonio Castillo. Kariera de la Renty nabrała rozpędu w latach ’60, kiedy jedną z jego klientek została Jacqueline Kennedy.

W ciągu ponad pięćdziesięciu lat swojej kariery Oscar projektował suknie ślubne i wieczorowe dla najbardziej znanych gwiazd, aktorek, piosenkarek, żon polityków (oprócz Jackie Kennedy, m. in. dla Hilary Clinton i Laury Bush, a ostatnio również Michelle Obamy). Na wiadomość o jego śmierci zareagowała masa znanych klientek i miłośniczek kreacji od Oscara de la Renty: Taylor Swift, Ivanka Trump, Jamie Lee Curtis, Nicky Hilton, Padma Lakshmi, czy Vera Wang. Gloria Estefan wspomniała, że kreacje od Oscara towarzyszyły jej w trzech z najważniejszych chwil w jej życiu – gdy spotkała się z Papieżem czy podczas występów na rozdaniu Grammy. Aktorka Bethenny Frankel przyznała, że przez 4 lata „oszczędzała” suknię od Oscara de la Renty, aby założyć ją na naprawdę wyjątkowa okazję.

Poniżej możecie zobaczyć mój i Pauliny wybór najpiękniejszych kreacji Oscara de la Renty.

Kasia

Suknia Jacqueline Kennedy  z lat ’60 – to własnie od tych kreacji rozpoczęła się trwająca ponad 50 lat kariera Oscara.

Jackie

Różowa sukienka typu ballerina, którą Sarah Jessica Parker założyła na rozdanie nagród Emmy w 2000, trafiła tu za swoją lekkość i dziewczęcy urok. Sarah przez wiele lat przyjaźniła się z projektantem, suknie jego projektu nosiła również jako Carrie Bradshaw w serialu  „Seks w wielkim mieście”. Przepiękna, ogromna, szara suknia z setkami drobnych falbanek, którą Carrie miała na sobie w finałowym odcinku, szczególnie podbiła moje serce.

SJP ok

Dzięki prostej, zdobionej na złoto sukni wieczorowej, Cameron Diaz od kilku lat znajduje się na szczycie listy aktorek, które były najlepiej ubrane podcza gali rozdania Oscarów. Cameron założyła się tę lekką, a zarazem niesamowicie elegancką suknię, na galę w 2010 roku.

cd

Kolejną aktorką, której suknia projektu Oscara de la Renty zapewniła uznanie wśród komentatorów mody jest stalowoszara, rozkloszowana kreacja z gorsetem – dół sukni jest w podobnym stylu, jak pokazana wyżej suknia wieczorowa Carrie Bradshaw. Amy Adams pojawiła się w tej sukni na rozdaniu Oscarów w 2013. Na późniejsze przyjęcie Vanity Fair również założyła fantastyczną kreację projektu Oscara de la Renty – srebrną, prostą suknię w stylu retro.

amy1
amy2

Na koniec wybrałam sukienkę, która jej dowodem na to, że Oscar de la Renta projektuje suknie nie tylkko dla dorosłych kobiet. W 2012 młodziutka, wtedy zaledwie 13-letnia aktorka, grająca w serialu Mad Men, Kiernan Shipka, wystąpiła w pastelowej, klasycznej sukience na gali rozdania SAG Awards.

kiernan1

Paulina

Nie będę ukrywać: nigdy nie byłam szczególną fanką projektów Oscara de la Renta, zarówno sukni ślubnych jak i wieczorowych. Dlatego ciężko mi było wybrać te, które zrobiły na mnie naprawdę duże wrażenie. Jest jednak piątka projektów, które warte są szczególnego wyróżnienia.

*

Złota suknia z kolekcji Oscar de la Renta Resort 2013 za fantastyczne połączenie prostoty kroju ze złoceniami. Wiecie, że nie jestem fanką dużej ilości zdobień, ale w tym wypadku sprawiają, że kobieta naprawdę błyszczy, a nie jest nimi przytłoczona.

Oscar de la Renta Restort 2013

Oscar de la Renta Resort 2013

Szara suknia z falbanami, jaką na premierze filmu „Harry Potter i insygnia śmierci” miała na sobie Emma Watson.  Urzekła mnie nie tyle sama suknia, ile jej połączenie z białym żakietem (pomysł wart do skopiowania na ślub). Emma Watson jest zdecydowanie najlepszą ambasadorką Oscara de la Renta.

Emma Watson w sukni Oscar de la Renta na premierze filmu "Harry Potter i insygnia śmierci"

Emma Watson w sukni Oscar de la Renta na premierze filmu „Harry Potter i insygnia śmierci” (2011)